Co znamená být pečovatelkou v pečovatelské službě v Červeném Kostelci?

Co znamená být pečovatelkou v pečovatelské službě v Červeném Kostelci?

Již jsme jednou vzpomínali, že pečovatelka je „multifunkční“ žena, která umyje, uklidí, podá, donese, uvaří, připraví, odnese, nakoupí. K tomu všemu musí být lékař, řidič, údržbář, poradce, psycholog, vymyslí, jak klienta motivovat, jak ho povzbudit, potěšit, uklidnit, musí se orientovat v různých disciplínách, umí nakoupit správné věci podle letáků, nebojí se psů, koček, pavouků, poradí si v krizových situacích apod. Hlavě umí podržet za ruku, naslouchat, pohladit, rozdávat lásku, radost a dobrou náladu. Pečovatelka pomůže i pohladí a nemá tuto práci jako zaměstnání, ale poslání.

Jednu takovouto pečovatelku bych Vám dnes chtěla představit. Je to služebně nejstarší, obětavá, laskavá, empatická a usměvavá Marie Hejnová podle klientů „naše Maruška“. Požádala jsem ji o rozhovor:

1.       Jak dlouho pracuješ v pečovatelské službě v Č. Kostelci a jaké byly tvoje začátky? 

Letos v lednu to bylo 27 let, co pracuji v Charitě. Před tím jsem asi půl roku pracovala u státní pečovatelské služby. Začátky nebyly moc jednoduché. Sice jsme neměli tolik klientů, ale nebyla k dispozici auta. Zázemí nebylo tak vybavené jako nyní.

2.       Proč sis tuto práci vybrala? 

Tuto práci jsem si vybrala proto, že už pečovala i moje maminka. O její práci se doma povídalo. Dříve se rozvážely obědy na kole, a když bylo špatné počasí, smekalo to, napadal sníh nebo bylo náledí, chodilo se pěšky. S rozvážením obědů mamince pomáhal tatínek i my děti. To byly počátky mého pečování.

3.       Na které klienty ráda vzpomínáš? 

Vzpomínám ráda na všechny klienty. Za ta léta se zde v pečovatelském domě v Nerudově ulici vystřídala velká spousta obyvatel. A když projíždím městem a okolím, vybavuji si, kde všude jsem pečovala.

4.       Máš nějaký zážitek z pečování? 

chps01Za tu řadu let mám hodně zážitků, jako například v zimě na náledí rozlité obědy, splašený kůň, rozzlobení psi, nahánění neposlušné kvočny zpět na vejce apod. Také jsem vyslechla spoustu životních příběhů veselých či smutných. Moje práce se mi opravdu líbí. Ráda se setkávám s lidmi. Vždy se na ně těším, že si spolu popovídáme a navzájem si poradíme. Myslím, že se máme všichni rádi.

Naší Marušce přejeme především hodně zdravíčka, Božího požehnání, radost, elán, optimismus a stálý úsměv. Velké díky za vše, co jsi svým klientům obětovala, že na ně stále myslíš a přemýšlíš, čím bys je potěšila. Podle lásky, kterou rozdáváš je zřejmé, že jsi na svém místě, vždyť tě mají všichni rádi a to je ta největší odměna. Děkujeme za tvoji lásku ke všem okolo Tebe.

                                                                                                                              Bc. Lenka Vlčková

Podpořte prosím DMS zprávou Domov sv. Josefa a Hospic Anežky České

DMS

Kalendář

   
«  
  »
PoÚtStČtSoNe
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031