Jaká je práce pečovatelky?

Jaká je práce pečovatelky?

Můžeme říci, že pečovatelka je „multifunkční“ žena, která umyje, uklidí, podá, donese, uvaří, připraví, odnese, nakoupí. K tomu všemu musí být logistik, řidič, montér, poradce, najde náplast, vymyslí, jak klienta motivovat, jak ho povzbudit, potěšit, uklidnit, musí se orientovat v různých disciplínách, umí nakoupit správné věci podle letáků, nebojí se psů, koček, pavouků, poradí si v krizových situacích apod. Hlavě umí podržet za ruku, naslouchat, pohladit, rozdávat lásku, radost a dobrou náladu. Pečovatelka pomůže i pohladí a nemá tuto práci jako zaměstnání, ale poslání.

Naše charitní pečovatelská služba má takovýchto obětavých pečovatelek 10 a jednoho pečovatele a funguje již téměř 25 let. Seniorů, kteří za žádnou cenu nechtějí opustit svůj domov, není málo, současně jim nezbývají síly na vykonání běžných věcí, jako např.: neobstarají si nákup, neuvaří, těžko se dokáží sami umýt apod. V roce 2017 jsme pečovali o 224 klientů z toho 151 žen a 73 mužů. Ve dvou pečovatelských domech je umístěno celkem 53 klientů, zbytek 171 klientů žije ve svých domácnostech v terénu, ať již přímo v Č. Kostelci, tak i v okolních obcích. K tomu aby klient mohl být co nejdéle doma ve svém přirozeném prostředí, aby na své stáří nebyl sám, nastupují pečovatelky. Naše pečovatelská služba rovněž zajišťuje 12 let tísňovou službu, kterou využívá 70 klientů z Červeného Kostelce. V případě potřeby si pomocí bezpečnostního tlačítka přivolají pomoc. Naše pečovatelská služba se snaží svým klientům zpříjemnit život a odehnat samotu a chmury a to různými akcemi, které s láskou pro své klienty organizujeme.

 

Začátek ledna vždy zahájí tři králové s tříkrálovou sbírkou, která je z části určena i pro tyto pečovatelské domy. Pravidelně ve vánoční době, se koná slavná mše svatá ve společenské místnosti pečovatelského domu, kterou letos sloužil P. Kubant s panem kaplanem za hudebního doprovodu Antonína Nývlta. Zvučné koledy zněly do širokého okolí. Tato mše svatá je vždy poděkováním za všechna dobrodiní, ale i s prosbou za všechny živé a zemřelé obyvatele pečovatelských domů.

Přeji všem hodně radosti a šťastných chvil a pokud přijdou v životě těžkosti, ať vždy máme kolem sebe lidi, o které se budete moci opřít a kteří Vás povzbudí.

 

Bc. Vlčková Lenka, vedoucí pečovatelské služby

Podpořte prosím DMS zprávou Domov sv. Josefa a Hospic Anežky České

DMS

Kalendář

   
«  
  »
PoÚtStČtSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031