Jaký je jeden pracovní den pečovatelky?

Jaký je jeden pracovní den pečovatelky?

Je před půl sedmou ráno a pečovatelky z Charitní pečovatelské služby v Červeném Kostelci se scházejí v kanceláři Pečovatelského domu U Jakuba a chystají se na obvyklý denní kolotoč péče o klienty. Pečovatelská služba zaměstnává 11 pečovatelek, které se starají o 220 klientů, jak ve dvou pečovatelských domech, tak i v terénu nejen ve městě Č. Kostelec, ale i v okolních obcích Červená Hora, Slatina nad Úpou, Zábrodí, Dolní a Horní Radechová. Po rozdělní práce ihned vyjíždějí ke svým klientům, kteří se už na ně s očekáváním těší. K dispozici mají 6 automobilů s charitním logem.

Rozsah péče a potřeby klientů jsou různé, liší se podle zdravotního stavu nebo i podle potřeb klientů. Pomáháme našim klientům při hygieně, při podávání jídla a pití, při oblékání, přesunu na lůžko či vozík, pomáháme při zajištění stravy, při chodu domácnosti, zajišťujeme nákupy, pochůzky, praní prádla a doprovody. Nejtěžší práci mají pečovatelky s nemocnými, kteří jsou trvale upoutáni na lůžko a je nutné jim zajistit komplexní služby.
Před 10. hodinou se opět většina pečovatelek sejde u Hospice Anežky České v přízemí u zdejší kuchyně, kde si vyzvednou tašky s jídlonosiči, ve kterých je připraven předem objednaný oběd. Klienti si mohou vybrat z pěti druhů jídel včetně diet. Pečovatelky rozvážejí 150 obědů jednotlivým strávníkům přímo do jejich domácností, u kterých oběd přemístí na talíře nebo dle potřeby seniora i nakrmí. Některé pečovatelky za jednu směnu najezdí i 50 km. Po rozvozu obědů musejí připravit prázdné jídlonosiče do kuchyně a u nasmlouvaných klientů provést další pečovatelské úkony (např. doprovodit na poštu, k lékaři, ke kadeřnici apod.). Odpoledne od 15:30 čeká pečovatelky odpolední směna do 20 hodin. Podobný kolotoč jako dopoledne. Mimo těchto úkonů pořádáme různé akce, besedy, přednášky. K tomu všemu zajišťujeme i tísňovou službu (linka pomoci). Snažíme se, aby senioři zůstali doma ve svém přirozeném prostředí co nejdéle a měli pocit bezpeční i v krizových situacích. Pečovatelka slouží pohotovost, a tak i v noci vyjíždí ke svým klientům a zajišťují vše potřebné.


Práce pečovatelky je opravdu náročná jak fyzicky, tak psychicky. Když některá onemocní, práce se musí rozdělit a každá musí udělat ještě něco navíc. Tak to jde 7 dní v týdnu. Vykonávat práci pečovatelky to není zaměstnání, ale poslání. Protože vyžaduje notnou dávku trpělivosti, lásky, emaptie a obětavosti. Opravdu se sešel tým bezva pečovatelek, kteří svoji práci dělají s nadšením a rády. Naše charitní pečovatelky to dokazují již 25 let a některé tuto práci vykonávají úplně od začátku fungování Charitní pečovatelské služby. Vždyť člověk nežije z lásky, kterou přijímá, jako mnohem více z té kterou daruje.
Letos v září oslavíme již 20 let fungování Pečovatelského domu U Jakuba. O této akci Vás budeme včas informovat a plánujeme uskutečnit den otevřených dveří s kulturním programem.

Podpořte prosím DMS zprávou Domov sv. Josefa a Hospic Anežky České

DMS

Kalendář

   
«  
  »
PoÚtStČtSoNe
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930