Pečovatelský dům U Jakuba slaví své dvacetiny.

Pečovatelský dům U Jakuba slaví své dvacetiny.
V září 1999 dostali obyvatelé - senioři Červeného Kostelce k užívání nový dům s pečovatelskou službou nazvaný U Jakuba, který poskytuje ubytování v menších jednopokojových bytech s kuchyňkou, chodbičkou a samostatnou koupelnou s toaletou. Zde nalezlo svůj domov 40 nových obyvatel. Kromě toho je zde i společenská místnost, ubytovna pro návštěvy seniorů a reminiscenční (vzpomínková) místnost, kde se setkávají děti ze škol a školek se seniory a společně diskutují a vzpomínají na dřívější dobu. Toto zařízení umožňuje seniorům strávit své stáří ve svém bydlišti, obklopeni svou rodinou, svým známými, kamarády a spolužáky, ale zároveň mají péči, kterou ve svém věku a při svých zdravotních potížích potřebují.

Začátky fungování pečovatelského domu nebyly jednoduché. Vedoucí sociálního odboru Ing. Tošovský nemohl obsadit všechny byty. Lidé ze začátku nevěděli, jak to v takovémto zařízení funguje. Teprve, když se nastěhovali první noví obyvatelé a lidé, kteří je chodili navštěvovat zjistili, jak to v pečovatelském domě chodí, začaly se žádosti množit a nyní jich sociální odbor eviduje více než 100. Lidé poznali, že zde mohou nalézt nový domov, kde mají své soukromí a laskavou péči. Do tohoto nového objektu se přemístilo i středisko charitní pečovatelské služby. Pečovatelky se již dvacet let snaží vytvářet obyvatelům nový domov prozářený láskou a pokojem. Nezapomínají na to, aby se zde obyvatelé cítili dobře a vzájemně se znali, dokázali si pomáhat a nacházeli mezi sebou přátele. Pravé bohatství je v tom, co dovedeme dát a co rozdáme druhým. Jen to rozdané podržíme na věky, to s námi půjde přes práh smrti. Ostatní nám jednou vypadne z rukou. Kdo nemá srdce, i kdyby měl nakonec milióny, je žebrák. A kdo má srdce, i kdyby měl v kapse pramálo, je bohat.

Za dvacet let trvání pečovatelského domu se zde vystřídalo přibližně 160 obyvatel. Průměrný věk se pohybuje okolo 85 let a nejstarší obyvatelce bylo 101. Zemřelo za těch dvacet let 105 obyvatel a někteří odešli do LDN nebo domovů pro seniory. Snažíme se, pokud rodina pomůže, aby zde nájemníci mohli žít co nejdéle. Průměrně za rok se zde vystřídá přibližně 4 - 5 obyvatel. Z původních obyvatel zde stále bydlí paní Věra Hepnarová a Antonie Petrů. Tyto dvě stálice zde spokojeně žijí od září 1999. Dvacet let pečovala o tyto obyvatele spousta pečovatelek, ale úplně od začátku Marie Hejnová, Renáta Drapačová a Lenka Vlčková, ostatní jako Miroslava Hašková, Jarmila Horáková nastoupily o několik let později. Velký je člověk tím, jak se dovede obětovat a dokáže druhým sloužit. Naše pečovatelky dny svého života považují za příležitost, aby tu byly pro druhé a rozdávaly lásku, vždyť láska je jediná moudrost života. Ročně pro naše seniory uspořádáme 70 akcí.


„Spěchejme milovat lidi, protože rychle odcházejí“, proto se snažme nezapomínat na naše seniory, navštěvovat je, protože i my jednou budeme na jejich místě a budeme vděčni za každou vteřinu prožitou se svými známými a blízkými. Nepromarněme úžasný dar života, ale láskou a obětavostí jej zhodnoťme.


Zveme Vás na prohlídku tohoto zařízení ve středu 18. září od 8 – 18 hodin, kdy se uskuteční Den otevřených dveří společně s doprovodným programem. Rádi Vás provedeme celým zařízením a zodpovíme Vaše dotazy. Neváhejte a přijďte se podívat, že i stáří může být příjemné.


Bc. Vlčková Lenka vedoucí peč. služby

Podpořte prosím DMS zprávou Domov sv. Josefa a Hospic Anežky České

DMS

Kalendář

   
«  
  »
PoÚtStČtSoNe
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930