Pomáhají stárnout bok po boku

Pomáhají stárnout bok po boku

„Nebuďte sami, pojďte s námi opustit samotu“ těmito slovy zve seniory Charitní pečovatelská služba Červený Kostelec na různé akce.

Za dveřmi útulné reminiscenční retro místnosti v pečovatelském domě U Jakuba se 1x týdně ozývá, v těchto podzimních chmurných dnech, veselé vyprávění a zpěv. Setkává se zde vždy parta obyvatel postupně po jednotlivých patrech. Program je tu vždy tematický a nechybí ani dobré občerstvení.

Začátek listopadu patřil vzpomínce na všechny zemřelé. Proto jsme našim klientům pomohli uskutečnit návštěvu okolních hřbitovů, kde mohli rozsvítit svíčky na hrobech svých příbuzných a známých.

Druhou sobotu v listopadu se konal již po deváté charitní ples, kterého se některé obyvatelky pečovatelského domu s nadšením zúčastnily, dle jejich sdělení prý opravdu nelitovaly.

Nevlídné podzimní počasí přišli rozehnat Oldřich Nermuť a Jana Kejzlarová svými historickými fotografiemi i vtipným vyprávěním na téma: „Dříve a nyní“. Naši senioři s velkým zájmem porovnávali a vzpomínali na známá místa Červeného Kostelce a okolí. Díky těmto starým fotografiím si také procvičili paměť.

Žáci ze ZŠ v Č. Kostelci z kroužku asistentů společně s paní učitelkou Kovalovou pozvali seniory na návštěvu a prohlídku jejich školy. V úvodu je zavedli do kuchyňky, kde je čekal nazdobený stůl se spoustou dobrot, které pro ně s láskou upekli.

Následovalo vyprávění seniorů o jejich školních zážitcích a různých vzpomínkách právě z této školy. Žáci opravdu s velkým zájmem poslouchali toto vyprávění.

Následovala prohlídka jednotlivých tříd. Zde senioři poznali, co to je interaktivní tabule a zkoušeli ji ovládat.

Děti si připravily zajímavý program např. AZ-KVÍZ, při kterém senioři poznávali různé staré filmy či si zde procvičili vědomosti o naší zemi. Všichni si společně zazpívali a pobesedovali. Bylo obdivuhodné sledovat, jak se žáci snažili seniorům pomáhat při chůzi po schodech. Všichni se vzájemně obohatili o různé vědomosti a bylo zřejmé, že tyto dvě generace si mají co říci a předat. Vždyť mladí a staří patří k sobě a není nad to, když byt provoní babiččiny čerstvé buchty a v dědovi naleznete parťáka na pěstování domácích plodin či oceníte při různých životních situacích názor právě této generace a jejich nadhled či laskavost. Až kdokoliv z Vás bude zvažovat, zda se postará o své rodiče či prarodiče doma, přemýšlejte o tom, že v tu chvíli jsou na Vás upřeny oči vašich dětí. Je pravděpodobné, že ony se jednou k nám zachovají podobně, jako se dnes chováme my ke svým rodičům.

Podpořte prosím DMS zprávou Domov sv. Josefa a Hospic Anežky České

DMS

Kalendář

   
«  
  »
PoÚtStČtSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031